Welcome to TranslatorPub.Com!

PUB USER: esawin

Persönliche Informationen

Erster Vorname:
Edyta
Zweiter Vorname:
Nachname:
Sawin
Beitrittsdatum:
10/22/2008
E-Mail-Adresse:
Sie müssen angemeldet sein, um dies zu sehen!
Webseite:
Keine bereitgestellt
Geschlecht:
Weiblich
Profil:
Nicht angegeben
Bild:
Keine bereitgestellt
Titel des Artikels: Kraków
Erstellungsdatum:
02/27/2009
Aktualisiert am:
02/27/2009
Sprache:
Polish
Kategorie:
Education
TranslatorPub.Com Rang:
86
Views:
1836
Kommentare:
0
Bewertungen:
0, Bewerten Sie: 0 (10 Max)
Text:
Source text - Polish
Kraków
Do początków XVII wieku administracyjna, a obecnie kulturalna stolica Polski. Stare Miasto cudem przetrwało II wojnę światową (w odróżnieniu od obecnej stolicy Polski – Warszawy) i w roku 1978 w całości zostało wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO. I nie bez przyczyny, gdyż tylko tutaj macie okazję przespacerować się po największym rynku Europy, na którym życie toczy się przez całą dobę.

Miasto jest położone u stóp wzgórza wawelskiego, na którym są usytuowane dwa największe skarby kultury polskiej: zamek wawelski oraz katedra wawelska. Dlatego zwiedzanie Krakowa warto zacząć od tych właśnie miejsc.

Zamek Królewski
Ta budowla to najświetniejsza pamiątka i świadek historii Polski. Oprócz renesansowych i barokowych komnat królewskich można tutaj podziwiać drogocenne przedmioty udostępnione w skarbcu, dawną broń polską w zbrojowni, można przenieść się w świat kultury Dalekiego Wschodu czy cofnąć w czasie za sprawą wystawy Wawel Zaginiony.
Godziny otwarcia i ceny biletów są dostępne na stronie: http://www.wawel.krakow.pl/pl/

Katedra wawelska
To trzecia katedra, która stoi na tym miejscu. Obecna budowla pochodzi z XIV wieku, kiedy to katedra została przebudowana. Z czasem powstały przy niej liczne kaplice, a wśród nich „perła renesansu na północ od Alp”, czyli kaplica Zygmuntowska. We wnętrzu katedry można podziwiać królewskie i biskupie nagrobki i sarkofagi. Warto również wejść na wieżę Zygmuntowską, nie tylko, żeby podziwiać przez jej małe okienka piękną panoramę Krakowa, ale również, aby pomyśleć życzenie, dotykając serca największego polskiego dzwonu – Zygmunta – gwarantujemy, że życzenie się spełni .

Smocza Jama
Atrakcją turystyczną Krakowa i jego wizytówką jest również smok wawelski. Ze wzgórza wawelskiego można zejść nad Wisłę wyrzeźbioną przez wieki jaskinią zwaną Smoczą Jamą. U jej wyjścia u stóp wzgórza, na brzegu rzeki stoi rzeźba przedstawiająca smoka wawelskiego. Legenda mówi, że dawno dawno temu Smoczą Jamę zamieszkiwał smok, który pożerał niewiasty. Pewnego razu sprytny szewczyk Dratewka podłożył smokowi owcę nadzianą siarką. Smok połknął ją, ale siarka paliła jego wnętrzności. A że miał blisko do Wisły, wypił z niej całą wodę i pękł. Na pamiątkę tej historii w 1970 roku postawiono pod Wawelem przedstawiającą smoka rzeźbę autorstwa Bronisława Chromego.Aby idąc ze wzgórza wawelskiego przez Stare Miasto, nie pominąć najważniejszych zabytków, polecamy spacer Drogą Królewską, czyli trasą, którą królowie i posłowie uroczyście wjeżdżali do miasta. Podczas takiej przechadzki można zobaczyć najważniejsze zabytki Krakowa.


Ulica Kanonicza
Jedna z najstarszych i najbardziej malowniczych ulic Krakowa z uroczymi kamieniczkami. W jednej z nich, w tzw. Domu Dziekańskim, mieści się Muzeum Archidiecezjalne. Można tu obejrzeć między innymi pokój, w którym w latach 1958–1964 mieszkał biskup Karol Wojtyła (późniejszy papież Jan Paweł II).

Ulica Grodzka
Najstarsza ulica Krakowa. Idąc tą ulicą, warto zatrzymać się przy palcu św. Magdaleny, skąd rozciąga się doskonały widok na dwa różnorodne stylowo kościoły: romański św. Andrzeja, w którym przed najazdem Tatarów w XIII wieku schroniła się ludność Krakowa, oraz barokowy św. św. Piotra i Pawła z monumentalnymi figurami 12 apostołów, wybudowany na przełomie XVI i XVII wieku przez jezuitów. Idąc dalej, u zbiegu ul. Grodzkiej, pl. Dominikańskiego i pl. Wszystkich Świętych napotykamy kolejne dwa godne odwiedzenia kościoły: po prawej kościół Świętej Trójcy i klasztor dominikanów, a po lewej kościół franciszkanów.

Pałac Biskupi i Okno Papieskie
Z ulicy Grodzkiej warto na pl. Wszystkich Świętych skręcić w lewo, w ulicę Franciszkańską pod Pałac Biskupi, którego główną atrakcją jest Okno Papieskie. Jest to szczególne miejsce dla Polaków, gdyż z tego właśnie okna przemawiał wieczorami do krakowian Jan Paweł II podczas swoich pielgrzymek do ukochanego miasta.


Collegium Maius
Tym razem proponujemy zejść z Drogi Królewskiej, aby na chwilę odpocząć na zacisznym dziedzińcu Collegium Maius. Niewielu turystów wie, że w murach najstarszej uczelni w Polsce (i jednej z najstarszych w Europie), przy ul. Jagiellońskiej można znaleźć ukojenie i zadumać się, odpoczywając w cieniu krużganków Collegium Maius. A jeśli udałoby się Wam trafić tam w godzinach 9.00, 11.00, 13.00, 15.00 i 17.00, to zwróćcie uwagę na ścianę obok portalu, gdzie znajduje się zegar, wygrywający o tych właśnie godzinach utwór Jana z Lublina z XVI wieku oraz pieśń akademicką Gaudeamus Igitur. Wtedy też z zegara wychodzą figury, przedstawiające sześć postaci związanych z fundacją Uniwersytetu Jagiellońskiego.

I w końcu docieramy do serca Krakowa. U wylotu ul. Grodzkiej roztacza się widok na ogromny plac o powierzchni 200 metrów na 200 metrów. To Rynek Główny, który wraz ze ścisłym centrum został wytyczony podczas lokacji Krakowa na prawie magdeburskim w 1257 roku. W roku 2007 Kraków hucznie obchodzi 750 rocznicę tego wydarzenia.
W obrębie Rynku znajduje się wiele zabytków:
Kościółek św. Wojciecha
Zgodnie z tradycją, w miejscu, gdzie teraz stoi budowla, św. Wojciech głosił kazania. Na pamiątkę tego wydarzenia został wybudowany kościółek. Badania archeologiczne prowadzone w murach świątyni odsłoniły drobną romańską kostkę kamienną oraz, od południa, uskokowy portalu.
Sukiennice
W roku 1257 książę Bolesław Wstydliwy przy okazji lokacji Krakowa zobowiązał się postawić kramy sukienne. Wtedy był to podwójny rząd kamiennych kramów, tworzących uliczkę pośrodku Rynku. Sukiennice w tej postaci przetrwały do połowy XIV stulecia. Swój obecny kształt uzyskały podczas przebudowy pod koniec XIX wieku. Dolną halę przekształcono w ciąg drewnianych kramów handlowych, rozmieszczonych wzdłuż ścian. Nowe przejście w poprzek Sukiennic zostało ozdobione ryzalitami, a na ich szczytach umieszczono maszkarony, przedstawiające karykatury ówczesnych prezydentów Krakowa. Obecnie we wnętrzu można zakupić tradycyjne pamiątki związane z Krakowem.
Wieża ratuszowa
Gotycka wieża z XIV wieku, która ocalała ze zburzonego w 1820 roku ratusza – głównego gmachu administracyjnego miasta. Obecnie piwnice wieży zostały wykorzystane na Scenę pod Ratuszem krakowskiego Teatru Ludowego. Natomiast w wieży mieści się oddział Muzeum Historycznego Miasta Krakowa, gdzie można oglądać pamiątki związane z Krakowem.
Kościół Mariacki
W kościele można oglądać przede wszystkim arcydzieło rzeźbiarskie późnego gotyku – ołtarz Wita Stwosza. Co godzinę z wyższej wieży kościoła rozlega się na cały Kraków hejnał mariacki wygrywany na trąbce. Legenda mówi, że podczas najazdu Tatarów w XIII wieku strzała ugodziła śmiertelnie hejnalistę ostrzegającego mieszkańców przed wrogiem sygnałem trąbki. Dlatego hejnał urywa się w pół tonu. W okresie od 1 maja do 31 sierpnia we wtorki, czwartki i soboty w godz. 9.00–11.30 i 13.00–17.30 można zwiedzać wieżę, skąd rociąga się piękny widok na panoramę Krakowa (wejście od ul. Floriańskiej).


Ulica Floriańska
Jeden z najsłynniejszych deptaków Krakowa, gdzie podczas przyjemnego spaceru można zrobić udane zakupy w przeróżnych butikach i sklepikach. Spacer umili piękny widok na Bramę Floriańską i mury obronne Krakowa.


Barbakan i Brama Floriańska
Barbakan to jedyna w Europie zachowana w takim stanie budowla obronna. Dawniej służyła zwiększeniu obrony Bramy Floriańskiej, była połączona z nią tzw. szyją i wraz z murami miejskimi tworzyła zespół obronny miasta. Brama Floriańska wzięła swoją nazwę od patrona, św. Floriana, którego wyobraża płaskorzeźba znajdująca się na murze wieży od strony miasta.


Mniej więcej 10 minut spacerem od centrum znajduje się część miasta zwana Kazimierzem. Kiedyś było to odrębne od Krakowa miasto, związane ściśle z historią krakowskich Żydów, teraz stanowi część miasta bardzo chętnie odwiedzaną przez turystów. Zwiedzić tu można zarówno żydowskie synagogi, jak i przepiękne chrześcijańskie kościoły, gdyż przez wieki na tak małym obszarze te dwie kultury współegzystowały ze sobą.

Szlakiem Schindlera
Może nie wiecie, ale część scen do filmu Lista Schindlera Stevena Spielberga było kręconych również w Krakowie. Jeśli tylko znajdziecie wolną chwilę, to zapraszamy Was na drugi brzeg Wisły na ul. Lipową do dawnej Fabryki Emalii, gdzie swoje biuro miał tytułowy Oscar Schindler, lub na krakowski Kazimierz, gdzie były kręcone sceny z Żydowskiego getta.

Śladami Jana Pawła II
Karol Wojtyła jako student seminarium, a potem wikariusz, arcybiskup i kardynał spędził w Krakowie najpiękniejsze lata swojego życia, co często wspominał później, będąc już papieżem. Wiele miejsc w Krakowie jest związanych z jego osobą i dlatego trasa jest szczególna dla wszystkich katolików.


A gdy macie trochę więcej czasu…
…polecamy wycieczkę w okolice Krakowa:

Kopalnia Soli w Wieliczce
Zabytkowa kopalnia z oryginalnymi wyrobiskami (pochylniami, chodnikami, komorami eksploatacyjnymi, szybami, jeziorami) o długości około 300 km jest usytuowana na 9 poziomach w głąb ziemi na głębokość około 327 m. Jest to jedyny taki zabytkowy obiekt górniczy czynny od średniowiecza do chwili obecnej bez przerwy.

Obóz koncentracyjny Oświęcim-Brzezinka
„ARBEIT MACHT FREI” – w trzech słowach zawarty tragizm tego miejsca, gdzie podczas II wojny światowej zginęło z rąk nazistów od 1,1 do 1,5 mln ludzi…

Wadowice
„Tutaj wszystko się zaczęło…” Tutaj urodził się Karol Wojtyła, tutaj można zwiedzić jego dom rodzinny, w którym znajduje się obecnie muzeum, jak również spróbować wadowickich kremówek, poleconych przez samego papieża Jana Pawła II podczas jednej z jego pielgrzymek do Wadowic.


UŻYTECZNE INFORMACJE

Oficjalna strona internetowa miasta Kraków:
http://www.krakow.pl/

Turystyczne punkty informacyjne:
http://www.krakow.pl/en/turystyka/?id=city_points.html


Hotele, hostele, apartamenty
W Krakowie tak jak w każdym mieście europejskim można znaleźć noclegi w hotelach i hostelach, można również wynająć apartamenty. Poniżej strony, przez które możecie dokonać rezerwacji:
http://poland.hotele.pl/
http://www.cracowonline.com/


Nocne „podziemne” życie, czyli szlakiem krakowskich pubów:
Kraków słynie nie tylko ze starych, pięknych zabytków, ale także z bogatego życia nocnego. Piwnice w zasadzie każdej kamienicy zostały zamienione na klimatyczne puby.
http://krakownightlife.com/
Ponadto polecamy puby na Wiśle: stateczki zacumowane w malowniczym zakolu Wisły u stóp Wawelu, gdzie w pięknych okolicznościach przyrody można napić się dobrego, polskiego piwa.

Restauracje
W okolicach Starego Miasta, tak jak i na Kazimierzu, można znaleźć restauracje serwujące wszelkie kuchnie świata. Oczywiście my najbardziej polecamy te, w których możecie spróbować polskiego jadła i trunku:
http://www.chlopskiejadlo.pl/main.php
http://www.ogniemimieczem.pl/

Komunikacja w Krakowie
Centrum Krakowa jest bardzo ciasne i dostęp własnym samochodem może być utrudniony. Dlatego można skorzystać z innych środków transportu, takich jak:
1. Komunikacja miejska – tramwaje i autobusy. Ceny biletów i rozkłady jazdy można znaleźć na stronie http://www.mpk.krakow.pl/
2. Taksówki – w Krakowie działa kilka korporacji taksówkowych, szczególnie polecamy Taxi 9191 (tel. 12/9191) oraz Taxi Lajkonik (tel. 12/96-28). Uważajcie na niezrzeszonych taksówkarzy (zwłaszcza przed Dworcem Głównym), gdyż jazda z nimi może się okazać naprawdę droga .
3. Na lotnisko możecie się dostać również, korzystając z pociągów. Z Dworca Głównego (obecnie z peronu 1) co 30 minut w godzinach 4.00–23.00 odjeżdża specjalny pociąg, który jedzie na lotnisko około 15 minut. Bilet kosztuje 6 zł. Gdybyście chcieli dostać się pociągiem gdzie indziej (np. do Zakopanego lub Wadowic), to rozkład jazdy PKP znajdziecie na stronie: http://rozklad.pkp.pl/bin/query.exe/pn?

Międzynarodowy Port Lotniczy im. Jana Pawła II Kraków-Balice
Na stronie podkrakowskiego lotniska http://www.lotnisko-balice.pl/ znajdziecie informacje o odlotach i przylotach samolotów. Na lotnisko można dojechać taksówką, autobusem lub pociągiem (patrz Komunikacja w Krakowie).


Zakupy
Wizyta w Krakowie to także świetna okazja do zrobienia zakupów, można tu nabyć zarówno regionalne pamiątki, które są sprzedawane w Sukiennicach, jak i ubrania największych projektantów mody. Poniżej linki do czterech największych centrów handlowych Krakowa:
1. Galeria Krakowska – największe centrum, w samym centrum Krakowa, w najbliższym sąsiedztwie Dworca Głównego: http://www.galeria-krakowska.pl/index2.php
2. Galeria Kazimierz – nowoczesne centrum wbudowane w fundamenty i pozostałości dawnych Zakładów Rzeźniczych, położone na zachodnim nadbrzeżu Wisły http://www.galeriakazimierz.pl/?lang=en
I jeszcze Zakopianka i Plaza – położone już trochę dalej od centrum:
3. Centrum handlowe Zakopianka – wybudowane na terenie Zakładów „Solvay”, gdzie kiedyś pracował Karol Wojtyła, przyszły papież Jan Paweł II: http://www.centra-handlowe.pl/start_krakow.html
4. Centrum Handlowe Plaza – położone na trasie wiodącej w kierunku Nowej Huty: http://www.krakowplaza.pl/


Translation - English
Krakow

From the beginning of XVII century administrative, and until today Krakow is the cultural capital of Poland. The Old Town miraculously survived World War II (in contrast to Warsaw, our current Polish Capital) and in 1978 was added to the UNESCO’s list of World Heritage Sites.
Not without reason, because only here you can walk around Europe’s’ largest Town Square, where life is thriving around the clock.

The city is located at the foot of the Wawel Hill, where you canl find the two most important jewels of Polish culture: The Wawel Castle and the Wawel Cathedral. This is where you should begin the tour of the city.

The King’s Castle
This structure is the most important reminder and the witness to the history of Poland. Beside Renaissance and Baroque royal chambers you will also marvel at the accessible precious artifacts in the Treasury, old polish weapons in the armory; you can travel to the Far East culture or go back in time and see the Lost Wawel.
The visiting hours and ticket prices can be found at the following page: http://www.wawel.krakow.pl/pl/

The Wawel’s Cathedral
This is the third Cathedral built at this site, and this one was reconstructed in the XIV century. There were many more chapels built here, one of them “the pearl of renaissance North of the Alps”, Zygmunt’s chapel. Inside you will find sarcophagi and tombstones of kings and bishops. It is worth the trip to climb Zygmunt’s Tower, not only to admire the panoramic view of Krakow through the small windows, but also to make a wish while touching the heart of the largest polish bell – Zygmunt – we can guarantee that your wish will come true 

Dragon’s Cave
The Wawel Dragon is also another tourist attraction of the city. From Wawel’s Hill you can walk down to the cave, known as the Dragon’s Lair, carved throughout the centuries by the Vistula River. Right at the entrance to the cave, on the banks of the river you can see a sculpture of the Wawel Dragon. A legend says, that a long time ago a Dragon, which devoured women, inhabited the dragon’s lair. One day the clever Dratewka shoemaker fed a sheep stuffed with sulfur to this Dragon. The Dragon swallowed the sheep and the sulfur burned his intestines. Since he lived so close to the river, he drank all the water from it and he burst. To memorize this story, a sculpture of the Dragon by Bronislaw Chromy was put in place in 1970.

When you walk from Wawel Hill through the Old Town, do not miss the most important monuments. We recommend taking the King’s Road, which is the road the kings and envoys would take to come into the City. During this walk you can see the most important historical sites of the City.Kanonicza Street.
This is one of the oldest and most picturesque streets of the city with many charming historical buildings. One of these buildings is the Dziekanski House, where the Museum of the Archdiocese is located.
Here you can visit the room, where between 1958 and 1964 lived the bishop (later, John Paul II, pope of the Roman Catholic Church) Karol Wojtyla.

Grodzka Street
This is the oldest street of the city. Walking down this street you can stop by Magdalena’s Square, from where you can see two churches: St. Andrew’s, where people of Krakow found refuge before the XIII century siege of the Tartars, was built in Roman style and St. Peter and Paul’s Church with monumental sculptures of the 12 apostles, erected between the XVI and XVII centuries by the Jesuits in the baroque style. At the intersection of Grodzka Street, Dominikan Square and All Saints Square you can see two more churches worth seeing: On your right the Church of The Holly trinity with the Dominican Monastery and on your left The Franciscan Church.

Bishop’s Palace and the Pope’s Window.
From Grodzka’s Street turn left onto Franciscan Street and under the Bishop’s Palace, the main attraction is the Pope’s Window. This is a very special place for Poles, because from this window Pope John Paul II would talk to the people of Krakow during his visits to this city.

Collegium Maius
This time we suggest leaving the Kings Road and taking a rest at the quiet courtyard of the Collegium Maius. Not to many tourists are aware, that in the walls of this oldest polish university (and one of the oldest in Europe), located at Jagiellonska’s Street, they can find solace and reflection, taking a rest within the shadows of the building’s covered passages. And if you happen to be there at 9 and 11 a.m., 1, 3 and 5 p.m. pay attention to the wall of the portal, where the Clock is playing the University song, Guadeamus Igitur, written in the XVI century by John from Lublin. Six sculptures of people tied to the founding of the university appear from the inside of the clock to the sound of the music.

Finally we come to the heart of the city. At the end of Grodzka Street the view spreads out on an enormous square, with an area of 200 x 200 meters. This is the Town Square, which was mapped in 1257 when the city was founded on Magdeburgian Law. In 2007 Krakow proudly celebrated the 750th anniversary of its founding.
There are several historical monuments surrounding the Town Square:
St. Adalbert’s Church
St. Adalbert was known to preach here. A church was built on this site to commemorate this event. Archeological explorations conducted within the walls of the church exposed a small roman cube and on its south side recessed portal.
Draper’s Hall (Sukiennice)
In 1257, Boleslaw the Shy obligated himself to build a Draper’s Hall. Back then this consisted of two rows of stands built from rock creating a street in the middle of the Town Square. Draper’s Hall in this form existed until the middle XIV century. Today’s form was accomplished during the reconstruction in the middle of the XIX century. The bottom hall was turned into a strip of wooden merchant’s stands, situated against the walls. The new passage in the Middle of the Merchant’s Hall was decorated with projections, where on top of it were placed masks illustrating caricatures of then the presidents of the city.
At present this is the place you can purchase Krakow’s traditional souvenirs.

Town Hall Tower
This gothic tower from the XIV century, the only remnant of the demolished in 1820 Town Hall – the city’s main administrative building. Currently, the basements of the tower are used as a stage for the Krakow’s Folk Theater. The actual tower is housing a unit of the City’s Historical Museum, where you can see relics connected to the city’s history.

Mariacki’s Church
Inside the church you will be able to see the sculpting masterpiece of the late Gothic – the altar by Wit Stwosz. Hourly, from the higher tower of the church, a bugle call can be heard over the entire City every day. The legend says that during the siege of Tartars in the XIII century, an arrow mortally wounded the bugle player, who with the trumpet call was warning the citizens of the enemy. This is why the bugle call stops half tone. The visiting hours are between May 1 and August 31, on Tuesdays, Thursdays and Saturdays, between the hours of 9 – 11:30 am and 1 – 5:30 pm. From the top of the tower is a beautiful view of the City (the access is from Florianska’s Street).

Florianska’s Street
One of the most popular promenades of Krakow, where during a pleasant walk you can conveniently shop in multiple boutiques and shops located along this street. A beautiful view of the Florianska’s Gate and the walls around the city will brighten the walk.

Barbakan and Florianska’s Gate
Barbakan is the only defensive building in Europe kept almost intact. In the old days it served to increase security around Florianska’s Gate and was connected with it through the so-called neck, and together with the wall system created the defensive system of the city. Florianska’s Gate derived its name from St. Florian, whose bas-relief is depicted on the tower walls from the city side.About 10 minutes walking distance from the center of the city is a part of town called Kazimierz. At one time, this was a separate city, tied closely with the history of Krakow’s Jews, and now constitutes the part of the city, which is very often visited by tourists. Here you can visit Jewish synagogues and beautiful Christian churches, because for centuries in such a small area these two cultures co-existed.


Tracking Schindler
You might not know, but part of Steven Spielberg’s Schindler’s List was filmed in Krakow. Whenever you find some time, we would like to invite you to the other side of River Vistula, where you can visit the old Enamel Factory located at Lipowa Street, where Oscar Schindler had his office, or Krakow’s Kazimierz, where the Jewish ghetto scenes were filmed.

Following the footsteps of John Paul II
Karol Wojtyla, first as the seminary student, then the curate and cardinal spent the most wonderful years of his life here, which as a pope he often recalled. There are many places in Krakow linked to him and this is why this route is very important to Catholics.

And when you have a little extra time…
… we recommend a field trip outside of the City:

The Salt Mine in Wieliczka
Historical mine with original excavation sites (chutes, pathways, exploitation chambers, shafts, lakes) 300 km long, located on 9 different levels reaches 327 meters towards the center of the Earth. This is the only functional mine in the world which existed since the middle ages until today.

Aushwitz-Birkenau Concentration Camp
“ARBEIT MACHT FREI” – “Work will set you free” – these three words show the tragedy behind this place, where during World War II Nazis killed 1.1 to 1.5 million people.

Wadowice
“Everything began here..” Karol Wojtyla was born here. You can visit his family home, which serves as a museum today. You can also try the famous Wadowickie cream puffs, recommended by Pope John Paul II during one of his visits to Wadowice.

USEFUL INFORMATION

City of Krakow official website:
http://www.krakow.pl/

Tourism information:
http://www.krakow.pl/en/turystyka/?id=city_points.html
Hotels, Hostels, apartments:
In Krakow, just like in any other European City you can spend the night in numerous hotels, hostels, or rent an apartment.
Below are few pages, where you can make a reservation:
http://poland.hotele.pl/
http://www.cracowonline.com/Night “underground” life, or tracking the cities pubs:
Krakow is not only famous for it’s historical sites, but also for it’s rich nightlife. The basements in almost every building were turned into numerous, air-conditioned pubs.
http://krakownightlife.com/
We also recommend pubs on Vistula River: little ships moored in the picturesque bend of the Vistula at the foot of the Wawel Hill, where in the beautiful natural setting you can enjoy good polish beer.

Restaurants
There are several restaurants serving international food from different countries all around the Old Town and also around Kazimierz. Of course, we recommend eating at the restaurants serving traditional polish food and drinks.
http://www.chlopskiejadlo.pl/main.php
http://www.ogniemimieczem.pl/

City’s Transportation
Krakow’s center is very tight, where access with your own vehicle might be difficult.
This is why you should take advantage of other means of transportation:
1. City’s public transportation – trams and busses. Ticket prices can be found at the
following page: http://www.mpk.krakow.pl/
2. Taxi’s – there are several Taxi Corporations; we recommend Taxi 9191 (phone number: 12/9191) and Taxi Lajkonik (phone number: 12/96-28). Be aware of the non-incorporated taxi drivers (especially around the Main Train Station), because catching a ride with them can be very expensive 
3. You can also take a train to get to the airport. Special trains depart from the Main Train Depot (currently terminal #1) every 30 min. between the hours of 4 am and 11 pm. and arrives at the airport in about 15 minutes. Ticket costs 6 zloty. If you were to travel to different destinations (for example to Zakopane or Wadowice), the train schedule can be found at this site: http://rozklad.pkp.pl/bin/query.exe/pn?

John Paul II International Airport, Krakow-Balice
On the web site of the airport http://www.lotnisko-balice.pl/ you can find information about airplane arrivals and departures. You can get to the airport using Taxi Services, Bus system or Train System (see Public Transportation).Shopping
Your visit to Krakow is the perfect opportunity to do a little shopping; you can buy traditional regional souvenirs here, sold at the Draper’s Hall, and also designer clothing items. Below are links to four largest shopping centers in Krakow:
1. Gallery Krakowska – the largest shopping center located in central Krakow, in the neighborhood of the Main Train Depot: http://www.galeria-krakowska.pl/index2.php
2. Kazimierz Gallery – modern center built on the foundation of the old slaughterhouse, located on the west banks of the river Vistula.
http://www.galeriakazimierz.pl/?lang=en
3. Zakopianka Shopping Center – built on the former site of the “Solvay” Plant, where Karol Wojtyla, future Pope, used to work:
http://www.centra-handlowe.pl/start_krakow.html
4. Plaza Shopping Center – located on the route towards Nowa Huta:
5. http://www.krakowplaza.pl/


Rate It!
You must be logged in to vote!

You can log in, or sign up for free, here!
Comments:
There are no comments on this yet, be the first below!
Post a new comment:
You must be logged in to comment!

You can log in, or sign up for free, here!
YouTube YouTube YouTube

©TranslatorPub.com 2020 All Rights Reserved.
Mail comments and suggestions to info@translatorpub.com | Privacy Policy | Sitemap.

Paypal     Paypal
Paypal     Paypal
Paypal