Menu

PUB USER: Jotrad

Personal Information

First (Given) Name:
Joanna
Middle Name:
Last (Family) Name:
Majewska
Date Joined:
02/19/2009
E-Mail Address:
You must be Logged In To View!
Website:
www.joanna_majewska.globtra.com
Gender:
Female
Profile:
Conscientious and effective translator with good public relations skills.
As an open-minded person I am interested in any Polish/French translation project.Article Title: Greta Garbo, enigmatyczna gwiazda
Date Created:
02/20/2009
Date Updated:
02/20/2009
Language:
Polish
Category:
Translation
TranslatorPub.Com Rank:
77
Views:
1878
Comments:
0
Ratings:
0, Average Rating: 0 (10 Max)
Text:
Greta Garbo, enigmatyczna gwiazda
Fernand Denis
Wprowadzono on-line 14.04.06
- - - - - - - - - - -
Zestaw ośmiu płyt DVD kształtuje orbitę zamkniętą utworzoną w okół "Ideału" począwszy od kina niemego, aż po komedię. Ideał ten wymknął się sile przyciągania ziemskiego dnia 15 kwietnia.
W niedzielę Wielkanocną,15 kwietnia 1990 roku, enigmatyczna gwiazda Greta Garbo reprezentująca siódmy rodzaj sztuki, wyrwała się sile przyciągania ziemskiego, by stać się najjaśniejszym i najdalszym ciałem niebieskim należącym do filmu Drogi Mlecznej. Jej blask dociera dziś do nas z prędkością odktytą przez braci Lumière, w postaci zapisu numerycznego DVD.
Tym sposobem, zestaw DVD proponuje pewną rewolucję dotyczącą jej kariery, coś w rodzaju pełnej orbity w postaci ośmiu filmów wydanych w latach 1926 - 1939, począwszy od "Ciało i Diabeł" i na "Ninotchka" skończywszy.
Córka zamiatacza ulic w Stockholmie, zostaje zauważona przez Mauritz Stiller w jednym z domów towarowych, gdzie sprzedaje kapelusze. Ten szwedzki reżyser jest oczarowany spojrzeniem Panny Gustafsson. W dobie filmu niemego, owo spojrzenie było istotną zaletą. Louis B. jest nim również urzeczony, kiedy to Panny Gustafsson przybywa do Hollywoodu w wieku lat 20. Formy młodej Szwedki wydają mu się jednak zbyt okrągłe i nakłania ją do diety przed realizacją filmów z jej udziałem.
Garbo, poprzez swoją charyzmę kobiety fatalnej, od pierwszych filmów wywiera wrażenie na widzach i na krytykach. Swój blask zawdzięcza, w dużej mierze, dyrektorowi fotografii William Daniels, który będzie ją rozświetlał przez całą jej karierę.
W roku 1926, Ciało i Diabeł (Flesh and the Devil) Clarence Brown, z którą nakręciła siedem z dwudziestu pięciu filmów amerykańskich, jest dziełem decydującym. To był rzeczywiście olbrzymi sukces kina niemego, szczególnie dzięki rozpalonym scenom granym przez Garbo i Johna Gilberta – ach, cóż za podanie papierosa z ust Garbo do tych Gilberta. Wielki uwodziciel tamtej epoki ujawnia w nim zmysłowość "Ideału", a także uczy ją sposobu postępowania charakterystycznego dla Hollywood. Nauczy ją, w szczególności, zarabiania dzięki swej popularności, nawet wówczas, gdy codzienność wydaje się być nader cierpka.
Ona potwierdza swój potencjał w Tajemniczej Damie (The mysterious Lady) (1928), ale straszna pułapka filmu udźwiękowionego, fatalna w skutkach dla wielu gwiazd kina niemego, czyha na nią. Kiedy jej gardłowy głos rozbrzmiewa w Anne Christie (1930), początkowo wolny, o nieznanych dotąd akcentach tonicznych, jej urok staje się, tym samym, jeszcze bardziej urzekający. MGM traktuje ją tak, jakby była mistrzynią boksu, proponując jej rywalizację z Marlène Dietrich. Podczas gdy jedna gra szpiega w "Agent X 27", druga jest Martą-Hari (1932). Obie nader urodziwe w swych ekstrawaganckich strojach.
Lecz Garbo znużona tym sposobem gry, myśli nawet o powrocie do Szwecji. Studio potrzebowało dziewięciu miesięcy, by zbudować jej złoty pomost w postaci 250.000,00 dolarów za film, zaproponowano jej również projekty, które ją nawet zainteresowały. Królowa Krystyna (1933), była jednym z nich, czy też los królowej Szwecji w XVII wieku. Po kilku dniach kręcenia filmu, odprawia z kwitkiem młodego i popularnego Laurence Olivier, po to, by mógł go zastąpić John Gilbert, aktor pogrążony w zupełnej niełasce. Elegancki zwrot sytuacji. Garbo wówczas, niezmiernie wpływowa, wpadnie w przepaść filmów kostiumowych o tle historycznym, takich jak Anna Karenina (1935) bądź Powieść Małgorzaty Gautier (1936).

Rate It!
You must be logged in to vote!

You can log in, or sign up for free, here!
Comments:
There are no comments on this yet, be the first below!
Post a new comment:
You must be logged in to comment!

You can log in, or sign up for free, here!
YouTube YouTube YouTube

©TranslatorPub.com 2021 All Rights Reserved.
Mail comments and suggestions to info@translatorpub.com | Privacy Policy | Sitemap.

Paypal     Paypal
Paypal     Paypal
Paypal